Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

3D končí, přichází virtuální realita.

Není to tak dlouho, kdy se výrobci televizí předháněli, který dokáže do našich obývacích pokojů přenést ten nejrealističtější zážitek ze sledování 3D obrazu. Dnes to vypadá tak, že tato technologie se již pomalu ale jistě i když to výrobci díky mnohamiliónovým investicím jen ojediněle přiznávají, odebírá na hřbitov technologických neúspěchů. 3D technologie přežívá na okraji zájmu a v konkurenci jiných, nových technologií to bude především z ekonomických důvodů zřejmě jediný logický krok. Největší zájem zákazníků momentálně směřuje k Ultra HD televizím s rozlišením 4K a 8K ale s velikým napětím v roce 2016 hlavně očekáváme, jak si na trhu povede "virtuální realita" VR.


3D technologie končí

 

Největší bum zažívala technologie 3D v letech 2009 a 2010. Na veletrhu IFA v Berlíně jste tehdy mohli na každém stánku všech výrobců televizí nebo černé techniky vidět prezentaci třetí dimenze. Technologický vývoj plazmových a LCD zobrazovačů dosahoval vrcholu a tak producenti věřili že 3D bude na trhu opravdový přelom. Zázrak se ale nekonal. Od začátku si technologie jen těžko získávala své fanoušky. Zákazníky obtěžovali těžké, blikající brýle a často si také stěžovali na bolesti hlavy z delšího sledování. K podpoře moc nepřispěli ani filmová studia a samotné televizní vysílání, až na pár vlaštovek ze satelitu v podobě zkušebního vysílání také očekávaný zájem nepřinesli. Filmů ve 3D je pramálo a až na výjimky jakou je například film Avatar, si příznivou kritiku nevysloužili. Výrobci se to sice snažili zachránit přidáním funkce konverze z 2D na 3D ale takto převedený obraz působí spíš jako plastová 3D pohlednice. Oproti tomu obsah opravdových 3D filmů, zdánlivě vystupuje do prostoru před obrazovku. Tento efekt značně narušuje i samotná velikost obrazovky. Na rozdíl od klasických 3D kinosálů kde má divák před sebou ohromné projekční plátno a i periferním viděním vnímá jenom promítaný prostorový obraz, v obývacím pokoji jsme limitováni velikostí obrazovky. Zdá se tedy, že se malá skupina fanoušků bude muset časem spokojit již pouze s promítaným obrazem z videoprojektoru.

 

Virtuální realita AV4U

 

Daleko větší potenciál již dnes nabízí virtuální realita. Ta má totiž daleko širší možnosti využití. Pokud 3D nabízí pouze pasivní sledování obrazu, virtuální realita vás vtáhne do svého světa díky možností zapojit se, tvořit a nebo hrát hry. A to si také uvědomují i výrobci audiovizuální elektroniky a stejně tak výrobci herních konzol, jako třeba Sony se svým PlayStation nebo Valve s platformou Steam. Do tvorby obsahu se navíc zapojili i takový technologičtí giganti jakými jsou Facebook, Microsoft nebo Google.

 

Headsety pro viruální realitu na AV4U

 

Masivní dostupnost tohoto řešení, které se nabízí jako sofistikovaný, komplexní systém připojený k počítači, tak i jako jednoduchý headset do kterého stačí vsunout váš chytrý mobilní telefon, umožní masivní rozšíření do všech oblastí zábavy ale i vědy a biznysu. Virtuální realita se tak může opírat o daleko větší podporu a tím i potenciální zájem, než se mohlo ve své době 3D.

Jak si táto technologie skutečně na trhu povede, však ukáže pouze čas.

 

AV4U.cz